„Felszállás az első ajtón!” hirdeti a messziről is jól látható sárga tábla a busz elején. Mint minden korlátozó újdonságot, ezt is nehéz volt megszokni. Az első időben, tilalomfaként ellenőrök álltak a hátsó ajtókban, hogy eltanácsolják az ott felszállni akarókat. A türelmi idő lejárt, de még nem megy minden simán. A várakozó utasok a buszvezetőt szidják, ha nem nyitja ki nekik a hátsó ajtót. A vezető meg felső parancsra hivatkozik, keményen rászólva a felfurakodókra, hogy csak elől lehet felszállni. Nem egyszer voltam tanúja elfajult vitáknak. Az még nincs szigorúan rendszabályozva, hogy leszállni csak a hátsó ajtón lehet, így előfordul, hogy a felszállni akaró, hátulról mérgesen előre igyekvő utas a leszállókba ütközik.
Azt még nem is említettem, hogy a vezetőnél lehet jegyet venni, vagy be kell mutatni az utazási igazolványt. A jegy nélkül utazható idősebbek ezt köszönéssel helyettesítik. A vezető és az utas idegállapotának megfelelő párbeszéd már ebből is adódott. Baj, ha valakit fiatalabbnak néznek a koránál? Megfigyeltem, hogy a rendszeresen utazók megtanulták, és rutinosan alkalmazkodnak az új szabályokhoz. Idő kérdése, és fog ez menni, természetessé válik.
----- ----- -----
A napokban a vezetőfülkéből hangzó új hangnemre lettem figyelmes. „Kérem a hátul leszállni készülők türelmét, előbb az első ajtót nyitom.” Ez ötletes volt, mert így a lent várakozók kénytelenek előre menni. Még így is sikerült egyeseknek szabályellenesen feljutni a később kinyíló ajtón. Most nem ideges hangos rendreutasítás történt, mint már annyiszor hallhattuk, hanem: „Kérem, akik a hátsó ajtón szálltak fel, fáradjanak előre a bérletüket bemutatni.” Ez meg is történt, az egyik utas még elnézést is kért. Így, ilyen kulturáltan is lehet.
------ ------ ------
A buszvezető mögötti ülésen ülve láttam, hallottam a következő esetet. Már indultunk volna, mikor sok csomagjával egy ifjú hölgy lépett a lépcsőre. Figyelemfelkeltő volt a karján, nyakán, kezén, ruháján viselt sok csillogó ékszerével. A felső lépcsőn állva, arra kérte a vezetőt, vigye el őt ingyen, mert nincs aprója. A kérés, többszöri próbálkozásra sem talált teljesítésre. A busz állt, ajtaja nyitva, a hölgy többféle csomagjával, felszólításra sem tágított. Se le, se fel. Végül mérgesen megjegyezte, hogy kénytelen a cigi pénzét felhasználni, és átnyújtott egy ezrest. Az üzlet megköttetett, ajtó becsukva, a busz indulhatott. Olyant már hallottam, hogy eszünk vagy fűtünk, de ez új: buszozunk, vagy cigizünk.
----- ------- -----
A középkorú férfi előreengedett a felszállásnál. Míg felkapaszkodtam a lépcsőn, a hátam mögött elsurranva bement a busz belsejébe. Néhány megálló múlva egyszerre készültünk a leszálláshoz. Előzékenyen megnyomta a jelzőgombot. A buszvezető csendes tanúja volt az eddigi eseményeknek, és ezt hallottuk a hangszóróból: „Uram, köszönje meg, hogy most ingyen elhoztam, de ez volt az utolsó eset. Legközelebb tizenhatezer forintjába fog ez kerülni.” Nem volt veszekedés, kiabálás, de ebből mindenki érthetett. Így, ilyen kulturáltan.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.